Test ciążowy – jak poprawnie odczytać wynik?
Starając się o dziecko, wiele par nie może doczekać się momentu, gdy na teście ciążowym pojawią się dwie kreski. Co to konkretniej oznacza? Jest to sygnał, że kobieta jest w stanie błogosławionym, a jej życie ulegnie radykalnym zmianom. To wszystko umożliwiają nam najnowsze testy ciążowe, których czułość pozwala na sprawdzenie czy zostanie się rodzicem już w pierwszych tygodniach bycia przy nadziei. Wystarczy jedynie nanieść kilka kropli moczu na specjalny pasek, a następnie poczekać kilkanaście minut do uzyskania wyniku. Co jednak zrobić, gdy wynik jest niejednoznaczny i jak poprawnie odczytać test ciążowy? Zapraszamy do lektury naszego poradnika!
Jak działa test ciążowy i jak interpretować jego wynik?
Domowe testy ciążowe umożliwiają w łatwy i szybki sposób sprawdzenie, czy doszło do zapłodnienia. Ich działanie jest bardzo proste – test ma na celu wykrycie hormonu ciążowego o nazwie gonadotropina kosmówkowa (HCG), a samo badanie można przeprowadzić już 8 dni po odbytym stosunku. W tym okresie poziom hormonu zaczyna wzrastać, a tym samym wynik testu będzie bardziej miarodajny. Co więc oznaczają poszczególne kreski na teście ciążowym?
- Brak kresek lub jedna linia w obszarze C – niestety, test został przeprowadzony w nieprawidłowy sposób i należy go powtórzyć używając do tego nowej próbki.
- Jedna kreska w C i brak linii w obszarze T – w większości przypadków symbolizuje to wynik negatywny, co oznacza, że nie jest się w ciąży. Warto jednak pamiętać, że niektóre testy wskazują wynik cyfrowy – wtedy zamiast jednej kreski ujrzymy napis „nie” lub „-„.
- Dwie kreski – jest to wynik, który oznacza, że jest się w ciąży. W przypadku testów cyfrowych, zamiast dwóch kresek pojawi się napis „tak” lub „+”.
Jak wykonać test ciążowy i jakie są rodzaje testów ciążowych?
Test ciążowy należy wykonać zgodnie z instrukcją dołączoną do opakowania. W większości przypadków ich wykonanie polega na na wprowadzeniu kilku kropel moczu na specjalny pasek, a następnie poczekanie kilkunastu minut do uzyskania wyników. Warto jednak wiedzieć, że nie wszystkie badania wykonuje się w ten sposób, bowiem w sklepach i aptekach znajdziemy kilka rodzajów testów, różniących się od siebie metodą badania. Są to:
- Testy płytkowe – w przypadku testów płytkowych, mocz należy umieścić na płytce testowej za pomocą kroplomierza.
- Testy strumieniowe – w przypadku testów strumieniowych końcówkę testu umieszcza się pod strumieniem oddawanego moczu i trzyma przez kilka sekund.
- Testy paskowe – w przypadku testów paskowych końcówkę zamaczamy we wcześniej przygotowanym pojemniku z moczem.
Zapraszamy też do odwiedzenia innych wpisów z działu zdrowie, w których między innymi podpowiadamy jak przyspieszyć okres oraz przedstawiamy domowe sposoby na problemy z trawieniem.