Jeżeli chcesz cieszyć się zdrowiem, koniecznie wprowadź do codziennej diety porcję zielonych warzyw. W Twoim jadłospisie powinna znaleźć się kapusta, brukselka, jarmuż, brokuły i różne gatunki sałat. Warto też włączyć do menu szpinak, szparagi oraz cukinię. Jako dodatek do wielu potraw doskonale sprawdzi się szczypiorek, koperek czy natka pietruszki. Jakie korzyści płyną ze spożywania zielonych warzyw, zwłaszcza tych niepoddanych obróbce termicznej?
Chlorofil – dobroczynne działanie zielonego barwnika
Soczyście zielony kolor warzyw to zasługa chlorofilu – barwnika o dobroczynnym działaniu na organizm ludzki. Codziennie dostarczając z pożywieniem jego solidną porcję, zadbasz o oczyszczenie organizmu z toksyn i odbudujesz zniszczoną florę bakteryjną. Chlorofil wzmacnia naturalną odporność organizmu oraz skutecznie zapobiega infekcjom wirusowym i bakteryjnym. Ponadto jest sojusznikiem w terapii schorzeń o podłożu dermatologicznym i znakomicie wpływa na redukcję stresu.
Warzywa zielone – bogate źródło witamin i minerałów
Do prawidłowego funkcjonowania organizmu niezbędna jest odpowiednia podaż składników odżywczych, w tym witamin i minerałów. Odpowiadają one za pracę wielu narządów. Doskonałe źródło witamin oraz składników mineralnych stanowią warzywa zielone. Znajdziesz w nich witaminy A, C, K, D i E oraz witaminy z grupy B, w tym cenny kwas foliowy. Wraz z codzienną porcją zielonych warzyw dostarczysz również do organizmu sporą dawkę wapnia, magnezu, żelaza, potasu i krzemu. W ten sposób zapobiegniesz deficytom składników odżywczych, sprzyjającym schorzeniom zarówno przewodu pokarmowego, jak i układu nerwowego czy sercowo-naczyniowego.
Zielone warzywa – ważny składnik diety odchudzającej
Zielone warzywa stanowią obowiązkowy składnik diet odchudzających. Jeżeli masz problemy z nadwagą bądź otyłością, koniecznie wprowadź je do swojego jadłospisu. Mają one niewielką liczbę kalorii, zatem ich systematyczne spożywanie nie przysporzy Ci kolejnych zbędnych kilogramów. Są też niezwykle pożywne, a ich porcja zapewnia długotrwałe uczucie sytości, sprawiając, że organizm nie odczuwa głodu. Ponadto zielone warzywa – dzięki wysokiej zawartości błonnika – doskonale regulują procesy trawienne i korzystnie wpływają na pracę układu pokarmowego.
Warzywa zielone – wartościowe źródło antyoksydantów
Zielone warzywa stanowią wartościowe źródło antyoksydantów, czyli przeciwutleniaczy, odpowiedzialnych za wspomaganie mechanizmów obronnych organizmu. Antyoksydanty chronią przed działaniem wolnych rodników, skutecznie opóźniając procesy starzenia. Neutralizując wolne rodniki, które silnie uszkadzają tkanki, zmniejszają też ryzyko chorób onkologicznych. Cenną wiedzę na temat profilaktyki nowotworów znajdziesz w artykule „Dieta antyrakowa – jak zmniejszyć ryzyko zachorowania na nowotwór?”. Jeśli zaś jesteś w trakcie chemioterapii, zadbaj o wysokoenergetyczną dietę z Supportan DRINK.
Porcja zielonych warzyw – zadbaj o prawidłowy poziom cholesterolu
U podłoża schorzeń kardiologicznych najczęściej leży zbyt wysoki poziom złego cholesterolu. Jeśli chcesz go obniżyć, koniecznie wprowadź do codziennej diety porcję zielonych warzyw. Znakomicie regulują lipidową gospodarkę organizmu, zmniejszając ryzyko rozwoju nadciśnienia tętniczego, schorzeń serca i układu krążenia. Pamiętaj też, że zmagając się z chorobami dietozależnymi, zawsze możesz skorzystać z oferty żywienia klinicznego dostępnej na stronie zywieniemaznaczenie.pl.
To jest wyrób medyczny. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną treścią ulotki dołączonej do opakowania i tylko wtedy, gdy jest to konieczne. W przypadku wątpliwości bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Artykuł promocyjny.