Witaminy są potrzebne dla dobrej kondycji organizmu. Dotyczy to również narządu wzroku, który do właściwego funkcjonowania potrzebuje określonych składników odżywczych, w tym właśnie witamin. Właściwa podaż tych substancji powinna być uwzględniona w codziennej diecie. Jeśli z jakiegoś powodu nie jest to możliwe lub zapotrzebowanie na dane składniki odżywcze jest wyższe, warto sięgnąć po suplementy diety, także te opracowane z myślą o dobrej kondycji oczu. Jakie witaminy wpływają na wzrok i jakie produktach żywnościowe są ich dobrym źródłem? Sprawdź!
Czym są witaminy?
Witaminy to grupa związków chemicznych, które odgrywają ogromnie ważną rolę w funkcjach życiowych organizmów. Większość witamin dostarczana jest wraz z pożywieniem – wyjątek stanowi witamina D, która jest syntetyzowana w skórze pod wpływem słonecznego światła. Pierwszą witaminę odkrył i nazwał na początku XX wieku Kazimierz Funk – była nią wyodrębniona przez Funka z otrąb pszennych witamina B1 (tiamina). Witaminy zawdzięczają swoją nazwę łacińskiemu słowu „vita” – które znaczy życie, oraz „amine”, co znaczy „związek należący do grupy aminowej”. Są to zatem życiodajne substancje, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wyróżnia się witaminę A, witaminy z grupy B, witaminę C, D i E. Witaminy pełnią funkcję prekursorów procesów metabolicznych, są konieczne dla prawidłowego wydzielania hormonów i ze względu na swoje właściwości antyoksydacyjne (witamina C, karotenoidy) chronią przed stresem oksydacyjnym. Są również potrzebne dla dobrej kondycji narządu wzroku.
Witaminy dla oczu – jakie są szczególnie ważne dla wzroku?
Aby utrzymać narząd wzroku w dobrej kondycji, w codziennym menu powinny znaleźć się produkty zasobne w witaminy A, C i E, a także w cynk, selen, luteinę, zeaksantynę i kwasy omega-3 [1]. Dla zdrowia oczu potrzebna jest też witamina D – częściowo może być ona dostarczana wraz z pożywieniem, ale główne jej źródło to synteza pod wpływem słonecznego światła.
Witaminy A, C i E mają właściwości przeciwutleniające – przyczyniają się do zwalczania szkodliwych dla organizmu wolnych rodników [2]. Dodatkowo witamina C wspiera produkcję kolagenu i poprawia kondycję naczyń krwionośnych, także w obrębie gałki ocznej. Witamina A pomaga w utrzymaniu prawidłowego widzenia po zmroku. Witaminy A i E, podobnie jak nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, są niezbędne dla prawidłowego składu lipidowej warstwy filmu łzowego, który nawilża i odżywia powierzchnię oka.
Co jeść dla zdrowych oczu?
Dieta dla zdrowych oczu powinna uwzględniać produkty bogate w wymienione powyżej składniki odżywcze: witaminy, cynk i selen, luteinę i zeaksantynę oraz kwasy omega-3. Luteina i zeaksantyna to związki chemiczne o wysokim potencjale antyoksydacyjnym. Występują w plamce żółtej oka, a w żywności – w wielu warzywach (szpinak, jarmuż, dynia) i owocach (jagody, borówki, mango), a także w żółtkach jaj. Witaminę A zawierają warzywa, m.in. brokuły, dynia, szpinak, marchew i jarmuż, a także masło. Witaminę E dostarczymy organizmowi, jedząc orzechy i włączając do diety oleje roślinne. Duże ilości witaminy C zawierają świeże owoce, zwłaszcza dzikiej róży, aronii i porzeczki. Kwasy tłuszczowe omega-3 zawierają produkty takie jak tłuste ryby morskie i oleje roślinne. Cynk i selen znajdziemy przede wszystkim w orzechach, ale też w jajach, pestkach dyni, nasionach słonecznika i żółtym serze. Dieta korzystna dla oczu powinna być zatem zróżnicowana i zbilansowana. Warto natomiast wyeliminować z niej to, co oczom szkodzi – a więc produkty przetworzone i z dużą zawartością cukru [1].
Suplementy diety dla wsparcia kondycji oczu – kiedy je stosować i jakie wybrać?
Suplementy diety, jak sama nazwa wskazuje, są dodatkiem do spożywanych codziennie produktów żywnościowych, nie ich zamiennikiem. W niektórych sytuacjach są przydatne do uzupełnienia podaży witamin i innych składników odżywczych – na przykład gdy stosujemy dietę eliminacyjną [3]. Pomogą też uzupełnić poziom witamin, gdy nie możemy dostarczyć ich w odpowiedniej ilości wraz z jedzeniem, na przykład w czasie podróży. Dla wsparcia narządu wzroku warto wybrać te z wysoką zawartością kwasów omega-3, luteiną, zeaksantyną, cynkiem oraz zestawem witamin.
Materiał powstał we współpracy reklamowej z Bausch + Lomb.
Bibliografia:
- Kotwas, Składniki pokarmowe wpływające na stan narządu wzroku, Opta Therapy, ol. 4/Nr 2(14)/2017 (s. 117-120).
- Wolski T., Kalisz O., Gerkowicz M., Smorawski M.: Rola i znaczenie antyoksydantów w medycynie ze szczególnym uwzględnieniem chorób oczu. Post. Fitoterapii 2007, 2: 82–90.
- Brzozowska A., Olędzka A., Suplementacja diety jako droga do poprawy stanu odżywienia i stanu zdrowia ludności, w: W: Gawęcki J., Roszkowski W. (ed.). Żywienie człowieka a zdrowie publiczne. PWN, Warszawa 2009: 313-328.
Artykuł sponsorowany.