Rytmem dobowym nazywamy wewnętrzny mechanizm organizmu człowieka, który odpowiada za następujące po sobie przyspieszanie i spowalnianie funkcji życiowych. Poprawny przebieg tego procesu umożliwia wzrost, rozwój i regenerację ciała, dlatego funkcjonowanie zegara biologicznego stanowi warunek utrzymania homeostazy – równowagi środowiska wewnętrznego.
Dlaczego rytm dobowy jest tak ważny?
Funkcjonowanie organizmu człowieka opiera się na współdziałaniu ze sobą siedemdziesięciu dziewięciu organów, dziesięciu układów oraz biliona komórek. Z reguły uznaje się, że nadrzędną kontrolę nad procesami życiowymi sprawuje układ nerwowy, jednak pełne zrozumienie zagadnienia homeostazy wymaga głębszego poznania fizjologii ciała człowieka. Część procesów biologicznych podlega regulacjom wynikającym z woli jednostki – decydując się na aktywność fizyczną, angażujemy do pracy mięśnie szkieletowe, a od podjętych działań zależy czas zachodzenia takich procesów, jak na przykład rozmnażanie lub odżywianie. Aktywność większości narządów i układów opiera się jednak na działaniu automatycznym, a najlepszym tego przykładem jest nieustanne bicie serca oraz ruchy perystaltyczne w jelitach.
Ciało człowieka jest zatem skomplikowanym mechanizmem, który niczym misternie skonstruowany zegar pracuje w ściśle zaprogramowany sposób. Podobnie jest w przypadku rytmu dobowego, którego cykliczność stanowi podstawę do płynnego przechodzenia w poszczególne stany – od aktywności do odpoczynku oraz odwrotnie. Za przebieg tego procesu odpowiadają zarówno czynniki wewnętrzne, wśród których wymienić można między innymi funkcje endokrynne narządów, jak i środowisko zewnętrzne. Jedynie idealny balans pomiędzy poszczególnymi fazami rytmu dobowego jest gwarancją rozwoju i przeżycia, dlatego każdy czynnik zaburzający jego przebieg ma szkodliwy wpływ na zdrowie konkretnej osoby.
Jak hormony wpływają na rytm dobowy?
Rytm dobowy jest przez wiele osób utożsamiany z naprzemiennymi etapami snu i aktywności. Melatonina, nazywana również hormonem snu, jest najintensywniej wydzielana w godzinach nocnych, dając tym samym sygnał do stopniowego przechodzenia w fazę snu. Pod jej wpływem człowiek robi się senny, a praca poszczególnych narządów i układów ulega zwolnieniu. Wraz z nadejściem poranka poziom melatoniny spada, a do zwiększonej aktywności zaangażowane zostają kolejne narządy – ten etap ma miejsce najczęściej w okolicach godziny 6:00-7:00, kiedy to ciało przygotowuje się do wybudzenia.
Związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy zegarem biologicznym a hormonami dotyczy również działania takich hormonów i neuroprzekaźników, jak na przykład kortyzol, serotonina i hormon wzrostu. Poziom kortyzolu we krwi naturalnie obniża się w nocy, pozwalając na efektywny sen. Jeszcze większa zależność dotyczy serotoniny, która stanowi niejako budulec do powstania wcześniej wspomnianej melatoniny – w nocy związek ten ulega przekształceniom chemicznym, zmieniając swoją strukturę w cząsteczkę hormonu snu.
Zegar biologiczny człowieka jest zatem efektem niezliczonej liczby procesów wewnętrznych. Na jego poprawny, cykliczny przebieg mają jednak wpływ również czynniki zewnętrzne. Z tego właśnie powodu najłatwiej zasypiamy w wygodnym łóżku, w dobrze przewietrzonym pomieszczeniu oraz po ograniczeniu spożycia kofeiny. Warto o tym pamiętać i zadbać o swoją higienę snu poprzez zdrową dietę i odpowiednio dostosowany materac. Jeśli poszukujesz materaca, który poprawi jakość Twojego snu, to koniecznie sprawdź ofertę autoryzowanego dystrybutora produktów marki Hilding na stronie https://sennamaterace.pl/. Nie na wszystkie aspekty rytmu dobowego mamy wpływ, jednak warto zadbać te kwestie, które znajdują się w zasięgu naszych możliwości.
W jaki sposób zadbać o wewnętrzny zegar biologiczny?
Dysregulacja zegara biologicznego jest powszechnym zjawiskiem, a najczęstszą przyczyną tego problemu są szkodliwe nawyki związane z zasypianiem. Z tego powodu warto zrezygnować z używania smartfona przed snem, a także zwiększyć odstęp czasowy pomiędzy ostatnim posiłkiem a momentem położenia się do łóżka. Poprawę jakości snu zaobserwować można również dzięki rezygnacji z palenia papierosów i spożywania alkoholu, a także przyzwyczajenia organizmu do zasypiania o ściśle określonej porze.
Efektywny wypoczynek nocny jest niezbędnym aspektem procesów życiowych, dlatego przejęcie kontroli nad swoim zegarem biologicznym z reguły wiąże się ze znaczącą poprawą jakości całego życia. Nie czekaj zatem ani chwili dłużej – postaraj się postępować zgodnie z zasadami właściwej higieny snu, a następnie wejdź na stronę https://sennamaterace.pl/109-materace-120×200. Do wysypiania się będziesz bowiem potrzebował wówczas tylko jednego elementu, a mianowicie wygodnego materaca, który pozwoli Ci odpłynąć w błogą krainę marzeń sennych!
Materiał sponsorowany.