Jak pielęgnować skórę przy atopowym zapaleniu?
Atopowe zapalenie skóry może pojawić się już w pierwszych dniach życia. Mimo rozległych badań nad tym schorzeniem, do tej pory nie udało się ustalić jednej, konkretnej przyczyny. Nie da się też tej choroby całkowicie wyleczyć. Na szczęście, sporo wiadomo o czynnikach aktywujących i zaostrzających. W tym wypadku niezwykle ważna jest odpowiednia pielęgnacja, która u niektórych osób pozwala całkowite pozbyć się objawów atopowego zapalenia skóry. Jak zatem powinna wyglądać? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!
Na czym polega atopowe zapalenie skóry?
Jest to choroba przewlekła, o której często mówi się, że ma podłoże genetyczne, autoimmunologiczne. Najczęściej ujawnia się już w wieku dziecięcym, nawet w okresie niemowlęcym i w ciągu całego życia przebiega z okresami nawrotów i remisji. AZS charakteryzuje się swędzącymi plamami, wysypkami, grudkami na skórze. Skóra atopowa często na czynniki zewnętrzne, które nie powinny szkodzić reaguje w bardzo silny sposób. Szeroki jest wachlarz tego typu czynników, mogą być to na przykład alergeny, detergenty, szorstkie lub drażniące tkaniny, zmiany temperatur, przegrzewanie się i pocenie, nowe kosmetyki, nadmierna ekspozycja na słońce lub wilgoć, kontakt z pleśnią lub roztoczami. Zauważa się też zaostrzony przebieg choroby u osób, które mają astmę oskrzelową albo ogólne alergie na dane produkty. Jeśli na AZS chorowali rodzice, większe jest prawdopodobieństwo, że schorzenie to ujawni się również u dzieci. Co ciekawe, jednym z czynników zaostrzających atopowe zapalenie skóry jest stres o przewlekłym charakterze.
Fazy AZS
AZS może przebiegać w kilku fazach. Najczęściej zaczyna się już we wczesnym dzieciństwie, szanse na pierwsze pojawienie się choroby w życiu dorosłym są znacznie mniejsze. Faza niemowlęcia AZS może trwać od pierwszych dni do drugiego roku życia. Maluszki zmiany skórne mają zazwyczaj w obrębie głowy, na policzkach czy za uszami. Dodatkowo, obserwuje się niespokojność niemowląt, wywołaną świądem skóry. Faza dziecięca przebiega do 11 roku życia. Wtedy to atopowe zapalenie skóry może objawiać się także w zgięciach łokci czy kolan, a więc w miejscach narażonych na większą wilgotność. U dzieci AZS często widoczne jest też na dłoniach, szczególnie po kontakcie z danym czynnikiem, na przykład kosmetykiem. Młodzież i dorośli skarżą się na występowanie zmian także w górnych częściach ciała. Atopowe zapalenie skóry we wszystkich fazach to problem nie tylko estetyczny. Rozdrapywanie zmian może bowiem prowadzić do nadkażenia bakteryjnego i trudno gojących się zmian.
Jak poradzić sobie z atopowym zapaleniem skóry?
Jak poradzić sobie z atopowym zapaleniem skóry? Przede wszystkim należy unikać tych czynników, które mogą spowodować nawrót choroby. U wielu pacjentów sprawdzają się leki antyhistaminowe, zmniejszające reakcję alergiczną organizmu. Należy tego typu leczenie dobierać po konsultacji z lekarzem. Jednym z największych sprzymierzeńców w walce z AZS jest odpowiednia pielęgnacja. Może ona obejmować na przykład produkty emolientowe, których zadaniem jest natłuszczenie skóry oraz odbudowanie jej warstwy hydrolipidowej. Dzięki tej regeneracji skóra zatrzymuje wilgoć w środku. Zadaniem produktów do pielęgnacji skóry atopowej jest również jej zmiękczanie, co ogranicza nadmierne łuszczenie się skóry. Warto poszukiwać kosmetyków z ceramidami w składzie, mają one kojące działanie na skórę dotkniętą AZS.
Zapraszamy też do odwiedzenia innych wpisów z działu zdrowie, w których między innymi przedstawiamy domowe sposoby na zajady oraz prezentujemy właściwości lecznicze Amolu.