Jak doprowadzić do remisji objawów alergii skórnych?
Alergie bywają naprawdę uciążliwe. Dotyczy to zarówno alergii pokarmowych, jak i tych, które przebiegają ze skórnym odczynem alergicznym. Alergie skórne związane są z chorobami autoimmunologicznymi, ale i czynnikami drażniącymi występującymi w środowisku. Niezależnie czy cierpi się na atopowe zapalenie skóry, alergiczny wyprysk kontaktowy czy pokrzywkę alergiczną można doprowadzić do remisji objawów. Jak więc to zrobić? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu!
Zadbaj o dietę, by nie było w niej składników powodujących zaczerwienienie i swędzenie skóry
Bardzo często wystąpienie alergii skórnej związane jest z alergią pokarmową. Odczyn alergiczny występuje po zjedzeniu określonych pokarmów. Należy więc najpierw znaleźć przyczynę, a później ją wyeliminować. Odczyny skórne może powodować choćby alergia na gluten, ale i laktozę czy orzechy bądź ryby. Alergie pokarmowe z odczynem skórnym czasami są bardzo silne i wymagają zastosowania adrenaliny, gdy następuje wstrząs anafilaktyczny. W dużej mierze zależne jest to od ilości czynnika alergicznego, na który narażony jest organizm oraz tego, jak silna jest alergia. Najbezpieczniej jest wykonać testy alergiczne i wtedy dowiedzieć się jaka substancja wywołuje alergiczną reakcję skórną. W ten sposób alergia skórna u dorosłych czy dzieci może zostać zażegnana poprzez eliminacje składnika pokarmowego z diety.
Postaw na zróżnicowaną pielęgnację łagodzącą i leczenie objawowe
Czasami reakcja alergiczna skóry może być związana z kontaktem z substancjami drażniącymi w kosmetykach. Mówi się tutaj o komedogenności niektórych z nich. Duże znaczenie ma tutaj ponownie stężenie, bo dla jednego organizmu już niewielkie będzie destrukcyjne i będzie powodowało pokrzywkę alergiczną czy alergiczny wyprysk kontaktowy, a w przypadku innego nie pojawi się objaw skórny. Niemniej jednak mając skórę skłonną do alergii zawsze warto eliminować z codziennej pielęgnacji produkty kosmetyczne, które zawierają silne konserwanty, barwniki, a także alkohol etylowy. Skład kosmetyków pielęgnacyjnych powinien być jak najbardziej naturalny. Gdy już wystąpiła reakcja alergiczna skóry, można oczywiście posiłkować się kremami i maściami przepisanymi przez lekarza dermatologa. Na co dzień warto wybierać do mycia twarzy piankę czy żel na bazie wody termalnej, która ma właściwości łagodzące oraz nawilżającej gliceryny. Gdy skóra ma skłonność do alergii można ją peelingować, przy czym trzeba wybierać łagodne środki, czyli peelingi enzymatyczne oparte na ekstraktach z owoców. Nie sprawdzi się np. peeling na bazie kwasu salicylowego, ale odpowiedni może być peeling na bazie kwasu migdałowego. Dobór kosmetyków w przypadku skóry alergicznej często odbywa się według metody prób i błędów.
Zredukuj stres oraz zadbaj o ochronę skóry przed szkodliwym promieniowaniem UV
Aby doprowadzić do remisji objawów skórnych alergii należy zadbać nie tylko o dietę i właściwą pielęgnację, ale i ochronę skóry przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Aktywuje ono wolne rodniki tlenowe i niszczy komórki skóry, stąd bardzo ważne jest stosowanie na co dzień kremów z filtrem UV. Nie można też zapominać jak destrukcyjny wpływ na organizm ma stres. Trzeba maksymalnie go ograniczać. Każdego dnia koniecznie zatem znajdźcie czas na relaks. Może być zarówno aktywny, jak i leniwy. Pamiętajcie, że choć kąpiele są relaksujące, to te długie i gorące osłabiają skórę, dlatego raczej powinno się stawiać na ciepłą temperaturę wody i krótsze przebywanie w wannie. Aktywność fizyczna ze względu na pobudzenie krążenia może przyspieszyć procesy naprawcze, należy jednak pamiętać o suplementacji przed, w trakcie i po treningu oraz noszeniu odpowiedniej odzieży, która nie drażni skóry.
Zapraszamy też do odwiedzenia innych wpisów z działu zdrowie, w których między innymi przedstawiamy domowe sposoby na zajady oraz prezentujemy właściwości lecznicze Amolu.