Pierścionek zaręczynowy to marzenie niejednej kobiety i efektowna ozdoba dłoni. Większość pań nosi go na palcu serdecznym. Okazuje się, że taki zwyczaj ma swoją długą historię sięgającą czasów starożytnych. Dowiedz się, jak jeszcze można nosić pierścionek od narzeczonego i dlaczego zwykle znajduje się on na palcu serdecznym – prawej lub lewej dłoni.
Pierścionek zaręczynowy na palcu serdecznym – skąd wziął się ten zwyczaj?
Już w starożytnym Egipcie mężczyzna, który chciał, aby kobieta została jego żoną, wręczał jej biżuterię. Był to jednak pierścionek zupełnie niepodobny do klejnotów, które można znaleźć dziś w sklepach. Zwykle była to prosta, druciana obrączka.
Zwyczaj ofiarowania przyszłym narzeczonym pierścionków przetrwał do czasów starożytnej Grecji i był już przed wiekami praktykowany w Rzymie. Rzymianie wręczali metalowe krążki, które wkładali kobietom właśnie na palec serdeczny – i to lewej ręki. Taki wybór nie był przypadkowy. Uważano wtedy, że to właśnie w tym palcu przebiega vena amoris, czyli żyła miłości. Miała ona łączyć się z sercem, które postrzegano kiedyś jako źródło uczuć.
Tradycja zaręczyn i pierścionków była popularna w kolejnych stuleciach. W czasach nowożytnych ich noszenie na palcu serdecznym lewej dłoni upowszechniła Maria Burgundzka – księżna Luksemburga i Burgundii. Jej zaręczyny z Maksymilianem I Habsburgiem, które miały miejsce w XV wieku, były wyjątkowe. To wtedy po raz pierwszy narzeczona dostała pierścionek z niezwykle rzadkim w tamtych czasach, okazałym brylantem.
Gdzie nosi się pierścionek zaręczynowy?
Choć dziś nie ma sztywnych reguł dotyczących tego, gdzie nosić pierścionek zaręczynowy, to w Polsce zdecydowana większość kobiet zakłada go na palec serdeczny prawej dłoni. Pozostaje on tam aż do czasu ślubu. Zwyczaje odnośnie pierścionków od narzeczonych różnią się jednak w zależności od części świata. I tak np.:
- w Wielkiej Brytanii mężczyzna wkłada kobiecie pierścionek zaręczynowy na palec serdeczny lewej dłoni. Natomiast po ślubie w tym miejscu znajduje się już sama obrączka. Dlatego kobieta zaczyna nosić pierścionek na tym samym palcu, ale na prawej dłoni;
- w Skandynawii pierścionek zaręczynowy zawsze zdobi lewy palec serdeczny. Jednak już po złożeniu przysięgi małżeńskiej i wręczeniu kobiecie obrączki nie zmienia on swojego miejsca. Biżuteria ślubna jest noszona na tym samym palcu co zaręczynowa.
Tak jak Polki pierścionki zaręczynowe noszą także Niemki, Rosjanki, Austriaczki i Japonki. Natomiast zwyczaj ich zakładania kobietom na lewy palec serdeczny dotyczy oprócz Skandynawów i Anglosasów także m.in. Włochów, Hiszpanów, Francuzów i Egipcjan.
Gdzie nosi się pierścionek zaręczynowy po ślubie?
Obecnie dominuje zwyczaj, aby już po ślubie i otrzymaniu od męża obrączki, przekładać pierścionek z prawego palca serdecznego na lewy. Uważa się, że jest to godniejsze miejsce na symbol małżeństwa.
Jednak tradycja noszenia w ten sposób obrączki nie jest długa. Jeszcze do połowy XIX wieku znajdowała się ona na lewej dłoni. Polacy nosili ślubne krążki tak jak Anglosasi przed powstaniem styczniowym. Natomiast na prawą dłoń przekładały go jedynie wdowy. W czasie powstania styczniowego poległo jednak tylu mężczyzn, że mężatki na znak żałoby po poległych Polakach zaczęły powszechnie nosić jej na prawej ręce.
Pierścionek zaręczynowy może być dziś wkładany na dowolny palec. Zdarza się też, że z upływem lat staje się on zbyt ciasny. Wtedy kobiety, które zawsze chcą mieć przy sobie tę szczególną biżuterię, decydują się nosić go na łańcuszku.
Pierścionek wręczony z okazji zaręczyn zawsze wzbudza ogromne emocje i wydaje się drugorzędną kwestią to, na którym palcu się znajdzie. Jednak im bliżej oświadczyn, tym mężczyźni coraz częściej zastanawiają się, jak nie popełnić gafy. Ci, którzy chcą postąpić zgodnie z polską tradycją, powinni wsunąć go na prawą dłoń i palec serdeczny. Natomiast panowie, którzy chcą być szczególnie romantyczni, mogą włożyć go wybrance na dłoń, w której według starożytnych przebiegała vena amoris – żyła miłości.
Jeśli planujesz zaręczyny i szukasz pierścionka zaręczynowego zachęcamy do zapoznania się z ofertą Domu Jubilerskiego A&A.
Zapraszamy też do odwiedzenia innych wpisów z działu moda, w których między innymi podpowiadamy jak naprawić zamek błyskawiczny oraz wyjaśniamy co to jest wiskoza i z czego się ją wytwarza.