Wiskoza – jaki to materiał?
Wiskoza to jeden z najbardziej popularnych materiałów odzieżowych na rynku. Jest to miękka i lekka tkanina, używana już od końca XIX wieku. I choć nie należy ona do włókien naturalnych, to łączy w sobie wiele ich cech, dzięki czemu jest szeroko wykorzystywana w branży włókienniczej. Czym więc dokładniej jest, jakie są jej właściwości i jak dbać o ubrania wykonane z wiskozy? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!
Wiskoza – co to jest i z czego się ją wytwarza?
Wiskoza to obok bawełny i poliestru jeden z najczęściej wykorzystywanych materiałów na rynku odzieżowym. I choć jest to tkanina należąca do grupy wyrobów syntetycznych, to tak naprawdę wytwarza się ją z surowców naturalnych. Do jej produkcji bowiem wykorzystuje się celulozę pozyskiwaną z drzew, która następnie jest poddawana obróbce chemicznej. Wobec tego, wiskoza jest sztuczną tkaniną pochodzenia roślinnego, podobnie do popularnego w ostatnich latach modalu. Warto również wiedzieć, że w przemyśle odzieżowym wykorzystuje się przede wszystkim wiskozowe dzianiny i tkaniny, które różnią się splotem nitek – w dzianinie nitki przeplatają się ze sobą, zaś w tkaninie są zszyte pod kątem prostym. To powoduje, że uszyta w ten sposób dzianina jest nieco bardziej sztywna i mniej rozciągliwa, a tkanina dobrze dopasowuje się do ciała.
Wiskoza – jakie ma właściwości?
Wiskoza swoją popularność zyskała za sprawą licznych zalet. Jest to materiał, który choć zalicza się do włókien sztucznych, to zachowuje się jak te naturalne. Odzież z niej wykonana jest zazwyczaj przewiewna i bez problemu przepuszcza powietrze, a sama tkanina jest miękka i przyjemna w dotyku. Dodatkowo, jest to świetny wybór dla osób zmagających się z alergią, ponieważ wiskoza rzadko uczula i jest przyjazna dla skóry, a oprócz tego świetnie chłonie wilgoć. Warto jednak zaznaczyć, że wiskoza ma też swoje wady. Do tych największych zaliczamy przede wszystkim to, że bardzo łatwo się gniecie i rozciąga, przez co znacznie częściej trzeba ją prasować.
Zalety wiskozy
Do największych zalet wiskozy zaliczamy:
- lekkość,
- miękkość w dotyku,
- lśniący wygląd,
- łatwo się układa,
- jest bardzo chłonna,
- jest oddychająca i odświeżająca,
- nie przykleja się do ciała,
- dobrze komponuje się z innymi włóknami,
- łatwo się farbuje,
- kolory na niej są bardzo żywe,
- użyte na niej kolory nie blakną.
Wady wiskozy
Do największych wad wiskozy zaliczamy:
- nie jest zbyt wytrzymała,
- nie jest zbyt elastyczna,
- długo się suszy,
- niekiedy może skurczyć się podczas prania,
- łatwo ulega zniszczeniu podczas prania,
- łatwo ulega zniszczeniu przy nadmiernej ekspozycji na słońce,
- jest podatna na pleśń.
Jak prać ubrania z wiskozy?
Poznaliśmy już zalety i wady odzieży wykonanej z wiskozy, a teraz czas dowiedzieć się jak ją pielęgnować, aby jak najdłużej nam służyła. Zacznijmy więc od tego, że jest to materiał, który nie ulegnie zniszczeniu podczas prania, o ile ustawi się odpowiednio niską temperaturę – najlepiej 30 stopni. Bardzo ważne jest również ograniczenie wirowania bębna do minimum. Dlaczego? Ponieważ wiskoza jest podatna na rozciąganie, szczególnie podczas kontaktu z wodą.
Gdy już wypierzemy ubrania wykonane z wiskozy, należy zwrócić uwagę na to, w jaki sposób rozwieszamy je na suszarce. Pamiętajmy więc, aby ich nie strzepywać i nie naciągać. Najlepiej taką odzież powiesić na wieszaku i uformować w naturalnej pozycji. W ten sposób unikniemy odkształceń i rozciągania materiału, dzięki czemu zachowamy właściwości wiskozy na dłużej.
Jak prasować ubrania z wiskozy?
Jak wyprasować odzież wykonaną z wiskozy? Tutaj tak samo jak w przypadku prania, warto zrezygnować z wysokich temperatur, ponieważ pod ich wpływem materiał może ulec zniszczeniu. W tym wypadku najlepiej sprawdzić metkę dołączoną do ubrania, aby dostosować temperaturę do zaleceń producenta – nawet jeżeli prasowanie będzie trwało chwilę dłużej, to będziemy mieć pewność, że nie zniszczymy delikatnego materiału.
Jak przechowywać odzież z wiskozy?
Samo pranie i prasowanie ubrań wykonanych z wiskozy w odpowiedni sposób to jednak nie wszystko. Bardzo ważne jest również jej przechowywanie. W tym wypadku najlepszym pomysłem jest umieszczenie jej na półkach, a nie wieszakach, dzięki czemu nie będzie odkształcała się i rozciągała pod wpływem własnego ciężaru.
Czy wiskoza się gniecie lub mechaci?
Niestety, ale źle przechowywana lub pielęgnowana odzież wykonana z wiskozy może się gnieść i mechacić, szczególnie po praniu. To właśnie dlatego nie wolno jej wykręcać, wyżymać, trzeć, rozciągać, wirować oraz suszyć w suszarce bębnowej. Jak więc ją wysuszyć? Po praniu najlepiej owinąć ją w ręcznik w celu usunięcia nadmiaru wody, a następnie rozłożyć na stole do całkowitego wyschnięcia.
Zapraszamy też do odwiedzenia innych wpisów z działu moda, w których między innymi podpowiadamy jak naprawić zamek błyskawiczny oraz jak pielęgnować kurtkę skórzaną.