Zamek błyskawiczny – jak go naprawić?
Zamek błyskawiczny to bardzo praktyczny wynalazek, który jest świetną alternatywą dla guzików. I choć jego użytkowanie nie jest niczym skomplikowanym, to niekiedy w wyniku szarpnięcia może przestać działać poprawnie, co powoduje, że korzystanie z niego staje się prawdziwą udręką i znacznie utrudnia funkcjonowanie. Czy to oznacza, że taką odzież należy spisać na straty i wyrzucić? Niekoniecznie! Uszkodzony zamek błyskawiczny można łatwo naprawić, dzięki czemu ulubione spodnie lub kurtka mogą służyć o wiele dłużej! W jaki sposób? Jak dokładniej naprawić zamek błyskawiczny? W dzisiejszym wpisie przygotowaliśmy dla Was kilka praktycznych rozwiązań! Zapraszamy do lektury!
Sposoby naprawy zamka błyskawicznego
Zamek błyskawiczny można naprawić na kilka sposobów, które różnią się od siebie w zależności od rodzaju uszkodzenia. Inaczej naprawia się rozjeżdżające się na dole ząbki, a inaczej wyrwaną maszynkę. Najprostsza jest jednak naprawa zamka, który ciężko chodzi i się zacina. W tym wypadku zazwyczaj wystarczy posmarować ząbki odrobiną oleju, parafiną lub zwykłą świecą, uważając, aby nie zabrudzić materiału wokół zamka. Tłusta warstwa sprawi, że maszynka będzie się gładko przemieszczać po ząbkach, a tym samym ułatwi otwieranie i zamykanie zamka. A jak naprawić zamek błyskawiczny, który ma wyrwane ząbki? Niestety, naprawa takiego uszkodzenia wymaga wszycia nowego zapięcia. Można zrobić to samodzielnie, jeżeli posiada się maszynę do szycia, a jeżeli nie, to niezbędne będzie skorzystanie z usług krawca. Czasem zdarza się również sytuacja, w której maszyna podczas zapinania nie łączy ząbków. W takim przypadku dobrym pomysłem jest sięgnięcie po płaskie obcęgi lub kombinerki i ściśnięcie nimi ząbków w celu przywrócenia początkowego kształtu. Warto jednak zaznaczyć, że kombinerkami i obcęgami można naprawić jedynie metalowe ekspresy, tak więc nie powinno się ich używać do zamków wykonanych z tworzywa sztucznego. Kolejną usterką, która bardzo często pojawia się w przypadku zamków błyskawicznych, jest ich rozjeżdżanie. Jest to problem bardzo powszechny, który pojawia się nawet w nowych, dopiero co kupionych ubraniach. Jak więc go rozwiązać? Wystarczy posmarować zamek odrobiną mydła lub parafiny, a następnie delikatnie go rozsunąć.
Jak naprawić zamek, który się zacina?
W jaki sposób naprawić zamek, który się zacina podczas rozpinania i zapinania? Najczęstszą przyczyną takiego stanu rzeczy są zabrudzone lub zakurzone ząbki. Można więc wyczyścić go za pomocą mydła, które należy delikatnie wsmarować we wszystkie ząbki, a następnie energicznie zapiąć i rozpiąć zamek. W ten sposób detergent rozsmaruje się po suwaku, w wyniku czego dotrze do zabrudzonych zakamarków. Alternatywą dla tego rozwiązania jest wypranie odzieży z zabrudzonym zamkiem, gdzie woda z płynem wypłucze z niego wszystkie zabrudzenia lub wykorzystanie do tego miękkiego ołówka, który sprawi, że grafit natłuści ząbki, na skutek czego maszynka będzie przemieszczała się gładko po całej długości zamka.
Jak naprawić zamek w kurtce i spodniach?
Ulubione spodnie z zepsutym zamkiem wcale nie muszą trafić do kosza. Najczęściej problemem jest rozchodzenie się suwaka lub wypadnięcie maszynki, co można w bardzo łatwy sposób naprawić. W przypadku rozchodzącego się suwaka, wystarczy zacisnąć poluzowaną maszynkę za pomocą obcęgów lub kombinerek, a jeżeli ząbki się wyrobiły, możemy przełożyć cienką gumkę przez oczko suwaka i zaplątać ją o guzik spodni. Jeżeli jednak suwak wypadł, w takiej sytuacji naprawa wymaga niewielkiego nacięcia w spodniach w okolicy zamka, gdzie wykonuje się je na dole po jednej stronie. W tym miejscu wsuwa się maszynkę na miejsce i zapina suwak, a następnie starannie zszywa wykonany otwór, dzięki czemu spodnie będzie można nosić jeszcze przez długi czas, bez konieczności wymiany suwaka na nowy.
Jak naprawić uszkodzony ząbek w plecaku lub torebce?
W przypadku uszkodzonego zamka w plecaku lub torebce dobrym pomysłem jest wykorzystanie sposobów, o których wspomnieliśmy w poprzednich akapitach. Jeżeli jednak doszło do wyłamania się ząbków, można je ponownie wkleić przy użyciu kleju błyskawicznego. W tym celu sam klej powinno się aplikować bardzo precyzyjnie i tylko w miejsce, w którym wkleja się wyłamany ząbek. Uszkodzony element przez kilkanaście sekund należy przytrzymać, aż klej zwiąże, a następnie posmarować cały suwak odrobiną mydła lub parafiny, aby zamek nie zacinał się w doklejonym miejscu. Jeżeli nie ma się wyłamanych ząbków, jedynym wyjściem jest wyprucie zamka i wszycie nowego, a gdy ząbki odpadły na samym dole, wtedy można użyć nici, aby zablokować maszynkę nieco powyżej zepsutej części zamka.
Zapraszamy też do odwiedzenia innych wpisów z działu moda, w których między innymi podpowiadamy jak dobrać spodnie do figury kobiety.