Hygge to skandynawska filozofia komfortu i koncept odnoszący się do osiągania wewnętrznej równowagi, poczucia bezpieczeństwa i szczęścia. Filozofia przenika przez różne sfery życia i jej wpływy można zaobserwować w architekturze, modzie, gastronomii czy dekoratorstwie. Hygge pomaga kreować przytulną atmosferę, osiągnąć wewnętrzny spokój i żyć w harmonii z otoczeniem. Podpowiadamy, w jaki sposób można wykorzystać idee skandynawskiego komfortu w aranżacji sypialni i przy wyborze idealnego materaca.
Hygge, czyli skandynawska definicja komfortu
Jak to się stało, że w Polskiej rzeczywistości zagościła skandynawska filozofia? W dynamicznym świecie pełnym rozmaitych bodźców, pędzącym z zawrotną prędkością, hygge wywołało rewolucję i szybko przeniknęło do mainstreamu. Koncept, który narodził się w kraju zdominowanym przez chłodną i surową aurę, przeciwstawia się melancholii i monotonii oraz nadaje wyjątkowe znaczenie przytulności, poczuciu komfortu i odczuwaniu szczęścia. Skandynawska pogoda – negatywnie wpływająca na nastrój – niejako wymusiła na mieszkańcach zimnych, surowych regionów rekompensowanie melancholijnej aury. Dlatego też mieszkania Skandynawów są przytulne, ciepłe i jasne. Panuje w nich spokojna, gościnna atmosfera, która sprzyja towarzyskim spotkaniom, dzieleniu się radością z bliskimi i czerpaniu przyjemności z drobnych chwil w domowym zaciszu. W dekoratorstwie konwencja ta wyznacza kierunek aranżacyjny determinowany potrzebą stworzenia przytulnego gniazdka o swojskim, acz eleganckim charakterze.
Sypialnia w stylu hygge – czyli przytulna oaza spokoju
Obok salonu to sypialnia jest tym miejscem w domu, gdzie najważniejszy jest relaks. To tutaj można się zresetować, odprężyć i wyciszyć. Nocny wypoczynek w odpowiednich warunkach gwarantuje spokojny, zdrowy sen i prawidłową regenerację organizmu. Żeby każdego poranka wstawać wypoczętym i pełnym pozytywnej energii do działania, warto zadbać o właściwą aranżację sypialni – sprzyjającą rozluźnieniu i kojeniu zmysłów – oraz przede wszystkim o doskonałe łóżko i najlepszy materac. To pierwszy krok do stworzenia oazy w duchu hygge.
Nie ma jednej reguły, która wskazywałaby, czy lepiej wybrać miękki, czy twardy materac. Decyzja ta powinna być podjęta w oparciu o indywidualne preferencje, wagę oraz stan zdrowia. Parametr ten jest określany w skali od H1 do H4, gdzie H1 to materac miękki, a H4 twardy. Zaleca się, by wybrany model dobrze podtrzymywał ciało podczas snu i zapewniał stabilne podparcie dla kręgosłupa. Nie powinien być zatem ani zbyt miękki – bo pod ciężarem ciała może nie zapewniać odpowiedniej stabilizacji – ani zbyt twardy, bo sztywna powierzchnia może przyczynić się do odczuwania dyskomfortu i bólu pleców. Przed zakupem przejrzyj różne warianty i uważnie zapoznaj się ze specyfikacją. Duży wybór materacy różnego typu o różnych poziomach twardości znajdziesz na: https://www.agatameble.pl/meble/materace-i-stelaze/materace.
Komfortowe materace różnego typu
Oprócz twardości istotny jest także rodzaj wypełnienia materaca. Do wyboru masz m.in. materace piankowe, sprężynowe czy hybrydowe. Z uwagi na wewnętrzną konstrukcję wypełnienia w ramach tych kategorii można wyróżnić także materace kieszeniowe, bonellowe, termoelastyczne i inne. Podobnie jak w przypadku twardości – przy wyborze istotne są indywidualne preferencje. Do dwuosobowych łóżek najczęściej wybierane są materace piankowe 160 × 200, ale jeśli możesz sobie pozwolić na większy wariant, nie wahaj się wybrać szerszego modelu, np. 180 cm.
Artykuł gościnny.