Przepierzenie – na czym polega i jak je wykonać?
Przepierzenie to bardzo praktyczny sposób podziału pomieszczenia, który sprawdzi się zarówno w mniej, jak i bardziej oficjalnych wnętrzach. Dzięki niemu można w prosty i szybki sposób odświeżyć jedno z pomieszczeń oraz poprawić jego funkcjonalność. Jednocześnie jest to modna dekoracja, która w zależności od wybranego materiału nadaje charakteru. Jak więc je zrobić i jak dokładniej wygląda przepierzenie? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!
Co to jest przepierzenie?
Najprościej mówiąc, przepierzenie to wykonana z lekkich materiałów cienka ścianka działowa, która dzieli pomieszczenie na strefy i pozwala zasłonić niektóre jego części. Zazwyczaj jest ona nieruchoma, choć może posiadać elementy składane, przesuwane lub rozkładane. Niekiedy do jej wykonania używa się mebli lub parawanów, w zależności od wystroju wnętrza oraz jego powierzchni.
Najczęściej przepierzenie wykorzystuje się w niewielkich mieszkaniach i kawalerkach, głównie w celu podziału pomieszczenia oraz po to, aby zasłonić część elementów znajdujących się w danym wnętrzu. Co warte odnotowania, jest to rozwiązanie dyskretne i mniej inwazyjne niż prawdziwa ścianka działowa, wobec czego można je z powodzeniem wykorzystać jako efektowną dekorację. To właśnie dlatego przepierzenie powinno mieć estetyczny wygląd i pasować do aranżacji wnętrza.
Przepierzenie – gdzie warto je zastosować?
Tak naprawdę przepierzenie można zastosować w każdym możliwym pomieszczeniu, ale warto pamiętać, że finalny efekt będzie w dużej mierze zależał od wykorzystanego materiału. Jaki więc pasuje do jakiego pomieszczenia?
1. Przepierzenie w salonie
Przepierzenie to doskonały sposób na wzbogacenie aranżacji salonu i zwiększenie jego funkcjonalności. Przykładowo, przy ściance działowej można urządzić kącik do pracy, wydzielić miejsce do czytania lub postawić niewielki stolik z lampą. Jaki więc materiał sprawdzi się najlepiej w tym wypadku? Przepierzenie z jasnego drewna będzie idealnym wyborem do pomieszczeń w stylu skandynawskim, metalowe ażurowe będzie pasowało do wnętrza w stylu glamour i nowoczesnego, a bambusowe sprawdzi się szczególnie w przypadku wystroju japandi.
2. Przepierzenie w kuchni
Przepierzenie w kuchni to bardzo praktyczne rozwiązanie, które można zastosować na dwa różne sposoby. Pierwszy z nich to postawienie ścianki działowej między kuchnią a salonem, dzięki czemu przesłonimy strefę do przygotowywania potraw, zaś drugie to postawienie ścianki w samej w kuchni, co umożliwi oddzielenie strefy do jedzenia od strefy do przygotowywania potraw. W ten sposób kuchenny rozgardiasz stanie się mniej widoczny, a jednocześnie przejście między kuchnią a salonem pozostanie nienaruszone. Jaki więc materiał wykorzystać do przepierzenia w kuchni? Tutaj podobnie do salonu, najlepiej dopasować go do wystroju wnętrza. Wobec tego, metalowa ścianka sprawdzi się w przypadku pomieszczeń w stylu art déco i glamour, drewniane w przypadku pomieszczeń w stylu skandynawskim, a bambusowe we wnętrzach w stylu japandi.
3. Przepierzenie balkonu
Przepierzenie można z powodzeniem zastosować również na balkonie lub tarasie, dzięki czemu skutecznie odseparujemy się od sąsiadów i przechodniów. Dodatkowo, odpowiednio wykonana ścianka działowa może ochronić od wiatru, a oprócz tego podzieli balkon lub taras na funkcjonalne strefy. Jaki więc materiał wykorzystać do jej zbudowania? Na zewnątrz najlepiej sprawdzi się przepierzenie z drewna lub lekkiego metalu. Taka konstrukcja powinna być minimalistyczna, szczególnie gdy balkon lub taras nie jest zbyt duży. Do jej dekoracji można wykorzystać kwiaty oraz pnącza.
4. Przepierzenie w łazience
Przepierzenie w łazience to świetny sposób podziału pomieszczenia na funkcjonalne strefy i odgrodzenie części kąpielowej od umywalki i sedesu. Tutaj warto jednak pamiętać, że takie rozwiązanie powinno się stosować jedynie w przypadku większego metrażu, ponieważ w małej łazience ścianka działowa może utrudniać poruszanie się. Jaki więc materiał wykorzystać do jej zbudowania? Najlepiej odporny na wilgoć. Może być to parawan, aluminium lub odpowiednio wykończone drewno.
Przepierzenie – z czego można je wykonać?
Przepierzenie można wykonać z wielu różnych materiałów, ale warto pamiętać o tym, aby dostosować je do wnętrza, w którym planujemy je umieścić. Który więc będzie najlepszy?
1. Przepierzenie drewniane
Przepierzenie z drewna to prawdopodobnie najczęściej wybierana opcja. Jest to rozwiązanie minimalistyczne, świetnie wpisujące się w większość wnętrz, dlatego można je z powodzeniem wykorzystać między innymi w aranżacji sypialni, salonu i kuchni. Zazwyczaj ma postać długich pionowych listew lub lameli biegnących od podłogi do sufitu. Niekiedy można też spotkać drewniane przepierzenie z listwami ułożonymi poziomo. Tutaj w zależności od wyboru, listwy mogą być wąskie lub szerokie, ułożone gęściej lub rzadziej
2. Przepierzenie metalowe
Przepierzenie wykonane z metalu w ostatnich latach zyskuje na popularności. Jest to bardzo zróżnicowany rodzaj ścianek działowych, który zazwyczaj przybiera formę pionowych prętów i geometrycznych kratownic. Często kształtem nawiązują one do roślin, a niekiedy mają budowę abstrakcyjną. Taki rodzaj przepierzenia sprawdzi się przede wszystkim w surowych wnętrzach i loftach – czarny metal świetnie komponuje się z pomieszczeniami w stylu industrialnym, nowoczesnym i minimalistycznym, zaś biały metal doskonale uzupełnia wnętrza w stylu skandynawskim.
3. Przepierzenie szklane
Przepierzenie szklane jest nieco mniej praktyczne od drewnianego i metalowego, ale bardziej efektowne. Taka ścianka działowa zazwyczaj składa się z metalowego stelażu i wypełnienia z przezroczystych tafli szkła. Można wykorzystać je we wnętrzach nowoczesnych i minimalistycznych, w których nie ma przytłaczającej ilości mebli. Ponadto, szklana ścianka to przepierzenie w sam raz do pomieszczeń o funkcjonalnym wystroju, bez zbędnych dodatków.
4. Przepierzenie z dykty
Przepierzenie z dykty to pomysł na proste i szybkie wydzielenie funkcjonalnych przestrzeni w danym pomieszczeniu. Sklejka jest lekkim i plastycznym materiałem, który jest wykonany z niewielkich, krzyżujących się płatów drewna. Aby uzyskać z niej efektowną ściankę działową, wystarczy przy użyciu wyrzynarki wyciąć w niej odpowiednie wzory, a następnie wykończyć jej powierzchnie farbą pasującą do wystroju wnętrza. Jest to więc bardzo uniwersalne rozwiązanie, którego finalny wygląd będzie zależał od naszej kreatywności.
5. Przepierzenie z mebli
Przepierzenie pasujące do wystroju wnętrza można też z powodzeniem wykonać z mebli. Jeżeli więc chcemy wydzielić kącik do pracy lub wyznaczyć miejsce do odpoczynku, wystarczy przedzielić pomieszczenie jednym z nich. W tym celu możemy wykorzystać regał z książkami, szafę z estetycznie wykończonym tyłem lub fantazyjnie udekorowaną konsolę. Alternatywą dla tego rozwiązania jest przepierzenie z parawanu, które sprawdzi się szczególnie w aranżacjach w stylu boho, scandi, glamour oraz inspirowanych stylem azjatyckim.
Zapraszamy też do odwiedzenia innych wpisów z działu dom, w których między innymi przedstawiamy zalety ogrodzeń aluminiowych oraz wyjaśniamy różnice między roletami a żaluzjami.