Piękny ogród powinien być przede wszystkim wygodny i praktyczny, a przy tym wpisywać się w upodobania estetyczne użytkowników. Coraz więcej osób wykorzystuje w przydomowym terenie trendy znane z wnętrz, w tym bardzo popularne aranżacje skandynawskie, których można użyć na wiele sposobów, w tym do urządzenia pięknej altany ogrodowej.
Czym wyróżniają się skandynawskie altany ogrodowe? Jak je zbudować i urządzić, by stworzyć idealne warunki do relaksu? O tym przeczytacie poniżej.
Jak zbudować altanę w duchu skandynawskim?
Styl skandynawski idealnie wpisuje się w najmodniejsze trendy jako tendencja nowoczesna i minimalistyczna zarazem, która czerpie wiele z geometrii oraz naturalnej prostoty. W tym przypadku można też odnaleźć wiele nawiązań do świata przyrody – od wykorzystania naturalnych materiałów, przez motywy roślinne na wyposażeniu, aż do wprowadzenia roślinności do przestrzeni rekreacyjnej. Czy może zatem istnieć bardziej odpowiednie miejsce do wykorzystania tego nurtu niż właśnie ogrodowa altana?
Altany skandynawskie to najczęściej wolnostojące konstrukcje lub elementy dobudowane do domu. Wznosi się je zazwyczaj z drewna w niezmienionym kolorze – z widocznym rysunkiem słojów i wszelkich niedoskonałości, które w tym przypadku wcale nie stanowią powodu do wstydu, wprost przeciwnie – świadczą o bliskości z naturą. Cała altana jest mocno ażurowa i wzniesiona z surowych belek. Często rezygnuje się nawet ze ścian, otwierając się na teren wokół. Niekiedy z jednej ze stron umieszcza się lamele, które osłaniają użytkowników przed ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów czy przechodniów. Podłoga altany bywa również wykonana z desek (również kompozytowych), choć pojawiają się też posadzki kamienne.
Wyposażenie do altany skandynawskiej – dobieramy odpowiednie meble wypoczynkowe
Skoro altana ma pełnić rolę ogrodowej przestrzeni do wypoczynku, nie powinno w niej zabraknąć odpowiednich mebli rekreacyjnych. W tej roli idealnie sprawdzają się krzesła, fotele, leżaki, sofy i stoliki – nowoczesne, proste i syntetyczne. Spory ich wybór oferuje na przykład strona Bazkar. Zazwyczaj stawia się na produkty z naturalnych materiałów – królują więc geometryczne zestawy z drewna lub rattanu. Nie oznacza to jednak, że w tego typu przestrzeniach nie sprawdzają się także rozwiązania z tworzywa sztucznego, a zwłaszcza plecionki technorattanowej lub polipropylenu z wykończeniem imitującym plecionkę lub sęki drewna.
Wszystkie siedziska, dla poprawy wygody oraz dopełnienia aranżacji pod względem wizualnym, warto uzupełnić o modne poduchy – jednokolorowe lub w modne, geometryczne wzory.
A może ogrodowa kuchnia skandynawska?
Skoro w stylu skandynawskim w naturalny sposób łączy się funkcjonalność z walorami wizualnymi, wiele osób decyduje się na wzniesienie w takich otwartych altanach letniej kuchni. Może się w niej znaleźć kompleksowo wyposażona przestrzeń do gotowania rozmaitych posiłków, a także miejsce do grillowania, wędzarnia i strefa do spożywania posiłków. To świetny sposób na to, by uatrakcyjnić codzienne obiady lub kolacje albo zorganizować niezapomniane garden party dla mniejszego lub większego grona znajomych.
Oświetlenie w altanie – czy jest niezbędne?
Aby altana skandynawska w pełni odpowiadała potrzebom domowników, warto już na etapie projektowania pomyśleć o wprowadzeniu do niej oświetlenia. Mogą to być lampy podłączone do sieci energetycznej – wymaga to jednak uwzględnienia w planie przewodów i ich doprowadzenia z domu. W tej roli stosuje się minimalistyczne kinkiety, lampy sufitowe lub stojące z trwałych materiałów, odpornych na niszczycielskie warunki atmosferyczne. Innym pomysłem są modne lampy solarne, które rozmieszcza się wokół altany, zapewniając skuteczne i energooszczędne źródła światła w miejscu do wypoczynku.
Piękny i wygodny ogród dla każdego miłośnika minimalizmu – altany skandynawskie
Altany skandynawskie wyróżniają się surowym pięknem Północy, które przekonało już wiele osób. To rozwiązania proste i funkcjonalne, które zapewniają wygodę i przyjemność obcowania z przyrodą. Trudno się zatem dziwić, że właśnie ten nurt tak chętnie trafia do aranżacji przydomowych stref relaksu – sprawdza się w tej roli po prostu wyśmienicie.
Materiał promocyjny.