Kremy i balsamy z filtrem UV – jak działają?
Krem z filtrem jest nierozłącznym elementem plażowania i to nie tylko w ciepłych krajach. Ochronę słoneczną należy zapewniać skórze także wychodząc na słońce podczas upalnych dni. Warto pamiętać o szkodliwości promieniowania słonecznego i jego wpływie na zdrowie człowieka. W sprzedaży znajduje się wiele kosmetyków z filtrem o różnym stopniu ochrony. Co tak właściwie oznacza SPF i co warto wiedzieć o tych produktach? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!
Co oznacza skrót SPF?
SPF jest to skrót od Sun Protection Faktor (współczynnik ochrony przeciwsłonecznej). To wartość liczbowa filtra UVA i UVB, od której zależy stopień ochrony danego kosmetyku. Mówi ona o tym, jak długo można wystawiać się na działanie promieni słonecznych, bez ryzyka oparzenia skóry. Bez filtra oparzenie ciała pojawia się już po kwadransie. SPF to wielokrotność tego czasu. SPF 8 (8×15) = 120 minut bezpiecznego opalania. SPF10 umożliwia ochronę przed szkodliwością słońca na 2,5 godziny, SPF 15 na 3,45 minut, SPF 20 na 5 godzin, SPF30 na 7,30 minut. SPF 50 to bardzo wysoka ochrona, która pozwala na bezpieczne przebywanie na słońcu nawet przez 12,30 minut. W sprzedaży znajdują się też filtry z SPF powyżej 50. Aby jednak ochrona była skuteczna, należy pamiętać o nakładaniu specyfiku co 2 godziny i po każdej kąpieli w wodzie.
Jaki SPF wybrać do opalania – SPF 30, 50 czy 50+?
Zakup właściwego kremu z filtrem UV jest niezwykle ważny. Podjęcie decyzji nie jest jednak tak oczywiste. Sklepy oferują produkty o różnym stopniu ochrony. Wybór danego kosmetyku zależy od wielu czynników. Pod uwagę należy wziąć zwłaszcza rodzaj karnacji, opaleniznę i wrażliwość skóry. Osoby o ciemnej karnacji czy widocznej opaleniźnie, mogą wybrać nieco mniejsza ochroną, czyli SPF 30. Osoby o delikatnej cerze i jasnej karnacji powinny sięgać po preparat z SPF 50. Krem z wysokim filtrem wykorzystuje się również na przebarwienia skóry. Naturalny krem z filtrem mineralnym jest polecany dla osób o cerze alergicznej. Krem z filtrem mineralnym 50 Ultra Light Daily UV Mineral Defense od Kiehl’s gwarantuje bardzo wysoką ochronę przeciwko promieniowaniu ultrafioletowemu. Produkty z wysokim SPF dedykowane są osobom należącym do I fototypu, a więc posiadającym bardzo jasną karnację, piegi, jasne albo rude włosy. Specyfik ten sprawdza się w przypadku osób, które się trudno opalają czy też łatwo dochodzi u nich do poparzeń słonecznych. W szczególności dziecięca skóra jest narażona na szkodliwe działanie promieni słonecznych. Właśnie z tego względu kremy do opalania dla dzieci posiadają bardzo wysoki poziom SPF. Kosmetyki z SPF 50 i powyżej zalecane są też osobom o cerze naczynkowej, wrażliwej, podatnej na przebarwienia, suchej, piegowatej, z licznymi znamionami. Krem z wysoką ochroną powinny też aplikować kobiety ciężarne.
Jak działa krem do opalania z filtrem przeciwsłonecznym?
Kremy z filtrem są specyfikami działającymi poprzez pochłanianie promieni UV czy też nieprzepuszczanie promieni słonecznych w głąb skóry. Pierwsze preparaty to kremy z filtrem chemicznym, natomiast drugie to te z filtrem mineralnym. Ponadto sklepy oferują produkty, które łączą w sobie moc obu filtrów. Krem z filtrem chemicznym zawiera w sobie związki chemiczne, które absorbują szkodliwe promieniowanie, zazwyczaj zarówno UVB, jak i UVA. Kosmetyki z filtrem mineralnym działania na zasadzie lustra, a więc odbijają promienie UV. Mają w sobie tlenek cynku i dwutlenek tytanu. Zapewniają ochronę przed UVB i też trochę UVA. Kremy z filtrem mineralnym są polecane alergikom, gdyż nie uczulają i nie podrażniają skóry.
Czy stosując kremy i balsamy z filtrem UV można się opalić?
Ekspozycja skóry niepokrytej kremem z filtrem na słońce doprowadza do wytworzenia się opalenizny natychmiastowej. Tak naprawdę, jest to jednak poparzenie skóry, która przybiera barwę czerwoną czy purpurową. Taka opalenizna utrzymuje się przez krótki czas. Użycie odpowiedniego kremu z filtrem uniemożliwia powstanie natychmiastowej opalenizny, a tym samym oparzenia. Stąd właśnie wiele osób myśli, że przez użycie kremu z filtrem nie będą w stanie się opalić. Nie jest to jednak prawdą. Krem z filtrem zatrzymuje szkodliwe promieniowanie, które nie przenikają do warstw skóry. Od wewnątrz skórę chronią natomiast melanocyty, które równo rozkładają barwnik między warstwami naskórka. Opalanie z odpowiednim specyfikiem jest więc skuteczne i co najważniejsze, w pełni bezpieczne.
Zapraszamy też do odwiedzenia innych wpisów z działu uroda, w których między innymi podpowiadamy jak zmyć samoopalacz i usunąć smugi oraz jak przygotować maść żywokostową w domu.