Jak zrobić maść z żywokostu?
Żywokost lekarski to znana od wieków roślina, której właściwości od wielu pokoleń są wykorzystywane zarówno w medycynie, jak i kosmetyce. Do jej największych zalet zaliczamy przede wszystkim działanie przeciwbólowe, antyseptyczne i kojące. To właśnie z niej wytwarza się maść żywokostową, która jest powszechnie stosowana przy różnego rodzaju urazach, oparzeniach, odmrożeniach, alergiach oraz problemach skórnych. Nie każdy jednak wie, że taki kosmetyk można z powodzeniem przygotować w domowym zaciszu. Jak to dokładniej zrobić? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!
Żywokost lekarski – co to jest i w jaki sposób się go wykorzystuje?
Żywokost lekarski to roślina pospolicie rosnąca w Polsce, której właściwości są wykorzystywane w medycynie ludowej już od setek lat. Najczęściej rośnie na łąkach i terenach podmokłych, w tym przede wszystkim przy strumieniach i rzekach. Wykorzystuje się ją do produkcji nalewek i maści, które stosuje się w formie środka wspierającego leczenie dolegliwości bólowych oraz urazów kostno-stawowych. Dodatkowo, żywokost lekarski wspomaga gojenie ran oraz zapobiega powstawaniu blizn, a oprócz tego leczy stany zapalne skóry, łagodzi obrzęki oraz działa kojąco na stany napięcia mięśni.
Maść żywokostowa – właściwości
Właściwości maści żywokostowej są znane od pokoleń. Korzeń żywokostu wykorzystywany do jej produkcji zawiera między innymi polifenole, fruktany, alantoinę, krzem, garbniki oraz asparaginę. To powoduje, że jej stosowanie działa na skórę przeciwzapalnie, ściągająco i zmiękczająco, a oprócz tego chroni tkanki przed nieprawidłowym zabliźnieniem. Dodatkowo, alantoina jest wykorzystywana w przypadku trudno gojących się ran, czyli między w celu łagodzenia odmrożeń, oparzeń, odleżyn, owrzodzeń oraz stanów zapalnych skóry i egzemy. Jej stosowanie wpływa korzystnie na nowo powstający naskórek, dzięki czemu stosowanie maści żywokostowej w przypadku takich schorzeń znacząco ułatwia gojenie.
Maść żywokostowa – zastosowanie
Maść żywokostowa ma wiele różnych zastosowań, dlatego jest to kosmetyk, który powinien zagościć w każdej domowej apteczce. Jej uniwersalne właściwości wynikają głównie z zawartości alantoiny o działaniu kojącym, zmiękczającym i regenerującym mocznik. Wobec tego, można ją z powodzeniem stosować do złagodzenia urazów, w tym otarć, oparzeń, odmrożeń i zranień, ponieważ zmniejsza obrzęk oraz niweluje ból. Dodatkowo, wykorzystana miejscowo wykazuje działanie łagodzące i przeciwzapalne, w związku z czym świetnie sprawdza się w przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów oraz doskonale łagodzi objawy łuszczycy. Jest to również bardzo dobry wybór dla osób, które zmagają się z alergią i egzemą skórną. Oprócz tego, specyfik ten ma działanie zmiękczające i nawilżające, dlatego można wykorzystać go do złagodzenia oparzeń słonecznych.
Maść żywokostowa – przeciwwskazania
Maść żywokostowa łączy w sobie wiele dobroczynnych właściwości, ale nie każdy powinien ją stosować. Podstawowymi przeciwwskazaniami do jej używania są choroby wątroby oraz wrażliwość na jej składniki. Nie powinny z niej korzystać również kobiety w ciąży oraz te karmiące piersią, chyba że zezwolił na to lekarz prowadzący. Maść ta nie jest ponadto wskazana dla dzieci.
Maść żywokostowa – przepis
Wykonanie domowej maści z żywokostu nie należy do najtrudniejszych, ale wymaga sporo cierpliwości, ponieważ wykorzystane komponenty potrzebują czasu, aby uzyskać odpowiednie właściwości i konsystencję. Czego więc potrzebujemy do jej wykonania? Na początek musimy zaopatrzyć się w:
- korzeń z żywokostu,
- suszony żywokost,
- olej roślinny,
- glicerynę,
- gazę,
- słoik,
- naczynie z ciemnego szkła,
- wosk pszczeli.
Gdy skompletujemy wszystkie niezbędne produkty, czas przejść do działania:
1. Na początek musimy przygotować masę glicerynową. W tym celu wsypujemy do słoika pół szklanki suszonego żywokostu, zalewamy go szklanką gliceryny i dokładnie zakręcamy. Tak przygotowaną mieszankę odstawiamy w chłodne miejsce i pozostawiamy na 30 dni. Po upływie tego czasu odfiltrowujemy całość za pomocą gazy i umieszczamy w naczyniu z ciemnego szkła.
2. Kolejnym krokiem jest przygotowanie oleju żywokostowego. W tym celu rozdrabniamy korzeń żywokostu w blenderze, następnie wkładamy do słoika, zalewamy olejem roślinnym podgrzanym do temperatury 50°C i dokładnie zakręcamy. Tak przygotowany olej odstawiamy na 2 tygodnie, co kilka dni lekko go mieszając. Po upływie wymaganej ilości czasu, całość odfiltrowujemy za pomocą gazy.
3. Czas na przygotowanie maści żywokostowej. W tym celu rozpuszczamy odrobinę wosku pszczelego w ciepłej wodzie, następnie dodajemy do niego łyżkę przygotowanego wcześniej oleju żywokostowego oraz łyżkę masy glicerynowej. Całość dokładnie mieszamy i przelewamy do małego słoiczka. Tak przygotowaną maść przechowujemy w ciemnym, chłodnym miejscu. W ten sposób przechowywana maść zachowa swoje właściwości od 30 do 40 dni.
Zapraszamy też do odwiedzenia innych wpisów z działu uroda, w których między innymi wyjaśniamy jakie właściwości ma mydło dziegciowe oraz podpowiadamy jak pozbyć się blizn.