Co stosować na opuchliznę twarzy?
Opuchnięta twarz powinna być dla nas niepokojącym symptomem, który w przypadku zbyt długiego utrzymywania się jest sygnałem, że powinniśmy udać się do specjalisty. Niemniej jednak, w domowym zaciszu możemy skutecznie przeciwdziałać tej dolegliwości. Jakie są domowe sposoby na opuchniętą twarz? Tego dowiecie się w dzisiejszym artykule!
Przyczyny opuchlizny twarzy
Przyczyn opuchniętej twarzy może być wiele. Opuchlizna może się pojawić po nieprzespanej nocy, nadużyciu alkoholu, a nawet wtedy, gdy nie odpoczniemy wystarczająco długo. Zdarza się, że obrzęk twarzy jest związany z alergią lub stanem zapalnym uzębienia, przez co jest konieczna wizyta u specjalisty. Czasem wpływ na opuchliznę twarzy ma tryb naszego życia, a konkretniej mówiąc brak ruchu i nieprawidłowa dieta. Gdy nie przestrzegamy zasad zdrowego żywienia i za mało się ruszamy, limfa zaczyna krążyć wolniej, przez co produkty przemiany materii nie są odprowadzane do naczyń chłonnych i zaczynają gromadzić się w tkance podskórnej, w wyniku czego tworzą obrzęki. W skrajnych przypadkach opuchnięta twarz może być pierwszym sygnałem poważniejszych problemów ze zdrowiem, np. chorób nerek lub chorób tarczycy. Niezależnie od przyczyn, przygotowaliśmy dla Was kilka domowych sposobów, które powinny złagodzić opuchliznę twarzy.
Jak radzić sobie z opuchniętą twarzą w domu?
Opuchnięta twarz to najczęściej znak, że z naszym organizmem dzieje się coś złego. Szczególnie wtedy gdy taki stan rzeczy utrzymuje się zbyt długo, nie powinniśmy odwlekać wizyty u specjalisty. Zanim jednak to nastąpi, przygotowaliśmy kilka domowych sposobów na walkę z opuchlizną twarzy:
1. Okłady z herbaty na twarz
Wykonanie jest bardzo proste. Zaparzamy czarną lub zieloną herbatę w torebkach ekspresowych, następnie odkładamy do przestygnięcia. Gdy nie są już gorące, nakładamy na opuchnięte miejsca, po czym po około 15 minutach zdejmujemy.
2. Okłady z rumianku na twarz
Okłady z rumianku wykonujemy w identyczny sposób co okłady z herbaty. Najpierw zaparzamy napar, czekamy aż ostygnie, po czym nakładamy na twarz. Po około 15 minutach zdejmujemy. Rumianek najlepiej sprawdza się w okolicach oczu.
3. Okłady z ogórka na twarz
Ogórek kroimy w plastry, które następnie schładzamy w lodówce. Gdy osiągną odpowiednią temperaturę, rozkładamy na twarzy, szczególnie w miejscach opuchniętych. Po około 10 minutach zdejmujemy pasterki, i przemywamy twarz chłodną wodą.
4. Okłady z mleka na twarz
W schłodzonym wcześniej mleku zanurzamy kilka wacików kosmetycznych, odsączamy nadmiar płynu, i kładziemy na opuchnięte miejsca. Po około 10-15 minutach zdejmujemy, i przemywamy twarz chłodną wodą.
5. Masaż twarzy kostkami lodu
Kostki lodu owijamy w woreczki śniadaniowe w taki sposób aby warstwa pomiędzy lodem a naszą twarzą nie była zbyt cienka. Gdy już wszystko gotowe, masujemy twarz ruchami okrężnymi od czoła w kierunku brody. Masaż robimy około 3-4 minut.
6. Maseczka z białka jaja na twarz
Białko jaja kurzego niweluje opuchliznę za sprawą działania napinającego cerę. Białko ubijamy na pianę, następnie pędzelkiem lub palcami aplikujemy na opuchliznę. Po około 10-15 minutach spłukujemy chłodną wodą.
7. Płukanka z szałwii na opuchliznę twarzy
Szałwia działa przeciwobrzękowo i ściągająco. Będzie dobrym wyborem w przypadku opuchlizny spowodowanej bólem zęba. Szałwię zaparzamy według zaleceń producenta, po czym czekamy aż wystygnie. Przygotowanym naparem płuczemy usta kilka razy dziennie.
Co na opuchniętą twarz?
Opuchnięta twarz zawsze jest niepokojącym sygnałem i jeżeli mimo zastosowania powyższych sposobów nie widzimy żadnych rezultatów, jest to znak, że najwyższy czas udać się do specjalisty, aby zbadać dlaczego tak się dzieje.
Zapraszamy też do odwiedzenia innych wpisów z działu uroda, w których między innymi przedstawiamy domowe sposoby na przetłuszczające się włosy oraz wyjaśniamy jak myć włosy odżywką.