W jaki sposób i jak często powinno się myć pędzle do makijażu?
Wiele kobiet bagatelizuje mycie pędzli do makijażu, a tymczasem te nieczyszczone mogą być przyczyną powstawania wyprysków, trądziku, zmian skórnych, zatkanych porów oraz infekcji bakteryjnych. Wszystko za sprawą gromadzącego się na włosiu kurzu i bakterii, których powinniśmy się regularnie pozbywać. Jak zatem prawidłowo i jak często myć pędzle do makijażu? Podpowiadamy!
Dlaczego należy myć pędzle do makijażu?
Pędzle do makijażu powinniśmy regularnie czyścić niezależnie od tego, czy są wykonane z włosia naturalnego, czy sztucznego. Pamiętajmy, że każdorazowo po ich użytkowaniu na mięciutkich końcówkach pozostają resztki kosmetyków, drobnoustroje i sebum, które zbieramy z twarzy. W ten sposób używając ich ponownie narażamy się na zapchanie porów, podrażnienia, uczulenia i wypryski, a nie kiedy nawet infekcje bakteryjne. Co więcej, nieumyte pędzle zaczynają się sklejać, przez co późniejsza aplikacja produktów do makijażu za ich pomocą staje się znacznie trudniejsza. To właśnie dlatego warto dbać o ich higienę i regularnie je myć. Czym dokładniej i w jaki sposób? Sprawdźcie!
Czym myć pędzle do makijażu?
Wybór produktów, których możemy użyć do mycia pędzli jest spory. Możemy tutaj wykorzystać zarówno produkty codziennego użytku, jak i preparaty specjalnie do tego stworzone. Najpowszechniejsza jest jednak opinia mówiąca o tym, że włosie pędzli najlepiej myć delikatnym szamponem, pozbawionym mocniejszych komponentów. Tak naprawdę nie jest to konieczne, zwłaszcza w przypadku pędzli z włosiem syntetycznym. Kolejną popularną metodą jest wykorzystanie szarego mydła w kostce. Jest to produkt, który nie tylko świetnie usuwa zabrudzenia, ale przy tym działa przeciwbakteryjnie. W tym celu możemy wykorzystać również płyn do mycia naczyń. Ten doskonale zmywa z pędzli tłuszcz, brud i zastygły osad.
Alternatywą dla domowych środków czyszczących są specjalne preparaty do mycia pędzli. Te najpopularniejsze są dostępne w formie sprejów o działaniu antyseptycznym. Wystarczy takim produktem spryskać włosie i na tym kończy się cały proces mycia. Tymi mniej znanymi preparatami są kosmetyki do czyszczenia pędzli w formie pasty lub żelu. Takie środki nie tylko eliminują wszystkie drobnoustroje i usuwają tłuszcz, ale również zapobiegają podrażnieniom skórnym. Jest to więc świetne rozwiązanie dla osób, które używają jednego pędzla do nakładania kilku produktów.
Jak często myć pędzelki do makijażu?
Częstotliwość mycia pędzli do makijażu powinna zależeć od ich rodzaju oraz kosmetyków, których przy ich pomocy nakładamy. Jeżeli więc pędzli używamy do aplikacji preparatów płynnych, wtedy najlepiej myć je codziennie, bezpośrednio po użyciu. W przypadku produktów sypkich, te możemy myć mniej więcej co 2-3 dni. Pamiętajmy jednak, aby pędzli nie myć bezpośrednio przed samym użyciem. Jest to spowodowane tym, że proces schnięcia może potrwać od 10 do 12 godzin, a stosowanie wilgotnego
pędzelka jest niewskazane. Jak zatem dokładniej je myć?
W jaki sposób czyścić pędzelki do makijażu?
Sposób mycia pędzelków zależy od rodzaju preparatów, których do tego użyjemy. Jeżeli więc chcemy wykorzystać jeden z domowych środków czystości, najlepiej wyposażyć się w plastikową miseczkę z wypustkami na dnie, która wspomoże czyszczenie włosia. Alternatywą są silikonowe łapki i paletki z wypustkami, które umożliwiają dotarcie do nawet najbardziej niedostępnych zakamarków, a tym samym pozwalają na usunięcie resztek kosmetyków. Jak skutecznie umyć włosie? Wystarczy zwilżyć pędzel w wodzie zmieszanej z jednym z preparatów, a następnie „szorować” nim po wypustkach lub tarce aż do rozpuszczenia brudu.
Kolejnym elementem, o którym należy pamiętać jest sposób samego mycia. Ważne jest to, aby nie moczyć całego pędzla, a jedynie samo włosie. Niekiedy bowiem jest ono delikatnie wmontowane w rączkę, przez co jej zmoczenie może rozpuścić klej i finalnie przyczynić się do zepsucia całego pędzelka. Rączkę powinniśmy myć osobno, najlepiej przecierając chusteczką do demakijażu lub płatkiem kosmetycznym nasączonym preparatem do demakijażu.
Na koniec pędzle przecieramy ręcznikiem papierowym, po czym wykładamy je do pełnego wyschnięcia. W tym wypadku w musimy poczekać od 8 do 12 godzin, tak aby były w pełni suche. Pamiętajmy również, aby nie przyspieszać naturalnego procesu schnięcia.
Zapraszamy też do odwiedzenia innych wpisów z działu makijaż, w których między innymi podsuwamy makijażowe sposoby na ukrycie objawów przeziębienia oraz wyjaśniamy dlaczego warto stosować bazę pod makijaż.