Niestety niezdrowy tryb życia bardzo często prowadzi do różnych powikłań, które z czasem zaczynają dawać się we znaki. Tłuszcz zbierający się w okolicy brzucha jest znacznie bardziej niebezpieczny, niż ten na udach czy pośladkach. Jego nadmiar może prowadzić po poważnych kłopotów ze zdrowiem, oraz może znacznie pogorszyć jakość naszego życia. Jakie są przyczyny otyłości brzusznej, i jak ją wyeliminować? Tego dowiecie się w dzisiejszym artykule!
Co to jest otyłość brzuszna?
Otyłość brzuszna, inaczej nazywana trzewną lub centralną jest najbardziej niebezpieczną spośród wszystkich typów otyłości. W dużym skrócie mówiąc jest to tłuszcz gromadzący się na brzuchu i w jego okolicach, który może prowadzić do wielu chorób oraz pogorszenia stanu zdrowia. Otyłość brzuszna może powodować między innymi zaburzenia przemiany materii, cukrzycę, oraz nadciśnienie tętnicze. Co więcej, wspomniane schorzenia zwiększają ryzyko powikłań chorób krążenia, które finalnie mogą prowadzić nawet do zawału serca czy udaru mózgu.
Jakie są przyczyny otyłości brzusznej?
Przyczyny otyłości brzusznej mogą być bardzo różne. W większości przypadków jest to brak aktywności fizycznej oraz zła dieta, w której dominuje wysoko przetworzone jedzenie, cukier, oraz niezdrowe tłuszcze. Bardzo często przyczyną otyłości brzusznej jest też zbyt wysoki poziom stresu, który pobudza wydzielanie kortyzolu odpowiedzialnego za odkładanie się tkanki tłuszczowej. Zdarza się że winę za zbyt dużą ilość tłuszczu na brzuchu odpowiadają uwarunkowania genetyczne, a nawet przyjmowanie niektórych leków (zwłaszcza tych opartych na sterydach).
Czy otyłość brzuszna jest niebezpieczna?
Niestety otyłość brzuszna może prowadzić do bardzo poważnych powikłań. Dlaczego? Ponieważ tłuszcz gromadzi się nie tylko pod skórą, ale również w narządach wewnętrznych, co znacznie pogarsza ich pracę. To zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwór jelita grubego, nowotwór trzustki a nawet nowotwór prostaty. Co więcej nadmiar wolnych kwasów tłuszczowych prowadzi do wzrostu insuliny oraz substancji zapalnych które mogą powodować nadciśnienie i kłopoty z krążeniem krwi. W jaki sposób? Na skutek odkładania się cholesterolu, zmniejsza się wydolność mózgu oraz serca, przez co może dojść nawet do zawału. Otyłość brzuszna bardzo często wiąże się również z rozwojem cukrzycy.
Jak poradzić sobie z otyłością brzuszną?
Gromadzący się tłuszcz na brzuchu, to nie wyrok, choć do jego pokonania będziemy potrzebowali sporo samozaparcia. W jaki sposób można poradzić sobie z otyłością brzuszną?
1. Dieta – podstawa od której powinniśmy zacząć zmiany w naszym życiu. Odstawiamy na bok produkty wysokoprzetworzone, fast foody, nadmiar słodyczy oraz słonych przekąsek. Do jadłospisu włączamy białe mięso, ryby, produkty pełnoziarniste, oraz zdrowe tłuszcze. Zamiast 3 obfitych posiłków, wybieramy 5 o mniejszej objętości, i spożywamy je w 3-4 godzinnych odstępach.
2. Trening – kolejny element który pomoże powrócić do formy i pokonać otyłość brzuszną. Rozpoczynamy od niewielkiej aktywności fizycznej, która nie obciąży zbytnio naszych stawów, czyli np. zamiast biegania, wybierzmy długi spacer. Gdy nasz organizm zaadoptuje się do nowych warunków, w których wykonujemy regularne ćwiczenia, możemy podnosić naszą aktywność wraz ze wzrostem wydolności i wytrzymałości. Pamiętajmy aby ćwiczyć co najmniej 2-3 razy w tygodniu, aby podtrzymać wysokie tempo naszego metabolizmu.
3. Odpoczynek – odpowiednia regeneracja i brak stresu, jest równie ważna co regularny trening i zdrowa dieta. Gdy jesteśmy aktywni fizycznie, każdego dnia musimy znaleźć chwilę czasu na odpoczynek i relaks, które nie tylko nas odprężą ale i pomogą zregenerować nasz organizm.