Olejek rycynowy to bardzo popularny i tani preparat apteczny, który wiele kobiet wykorzystuje na przeróżne problemy. Po pierwsze olejek ten znany jest jako sprawdzony sposób na usprawnienie perystaltyki jelit. Często używa się go także do pielęgnacji rzęs, brwi, paznokci oraz włosów i we wszystkich przypadkach sprawdza się świetnie.
Dzisiaj jednak chcemy przyjrzeć się działaniu olejku rycynowego na twarz. Czy warto nakładać rycynę na twarz? Kto może to robić, a dla kogo może się to okazać zgubne? Sprawdzamy!
Olejek rycynowy na twarz – jak stosować?
Olejek rycynowy na cerę to sprawdzony od wielu lat sposób na piękną, młodą i pozbawioną niedoskonałości skórę. Istnieje co najmniej kilka technik nakładania go na twarz, która jest najlepsza? To oczywiście kwestia indywidualna. Olejek nakładać możemy na całą twarz, np. opuszkami palców albo płatkiem kosmetycznym, a jego nadmiar usuwać chusteczką higieniczną. Niektóre kobiety robią sobie też okłady z olejku rycynowego, którym najpierw nasączają gazy lub bandaże i przykładają je do miejsc problematycznych na dłuższą chwilę, powtarzając tę czynność kilka razy. To, który sposób jest najlepszy, musisz wypróbować na własnej skórze.
Olejek rycynowy na pryszcze – czy warto?
Wiele z nas zastanawia się także, czy warto olejek rycynowy stosować na cerę z problemami trądzikowymi. Zdania na ten temat są podzielone. Istnieją bowiem zagorzałe zwolenniczki tego typu naturalnej terapii trądziku, które polecają olej rycynowy nawet na pryszcze ropne ze względu na antybakteryjne właściwości olejku. Jednak z drugiej strony jest również cała masa przeciwniczek tego typu naturalnego samoleczenia, które twierdzą, że po intensywnej kuracji twarzy z zastosowaniem olejku rycynowego, ilość pryszczy może się zwiększyć. Której strony posłuchać?
Naszym zdaniem warto wypróbować tę naturalną metodę, zaczynając jednak nie od nakładania olejku rycynowego na całą twarz na długie godziny, ale punktowo na zmiany trądzikowe, pozostawiając olejek np. na kilka godzin i sprawdzając, jak na jego działanie reaguje nasza cera.
Efekty stosowania olejku rycynowego na twarz
Tak, jak wspomniałyśmy powyżej, efekty stosowania rycyny na twarz są kwestią indywidualną, jednak opierając się na zebranych do tej pory wiadomościach na temat ogólnego działania olejku na stan skóry, można zauważyć pewne tendencje, takie jak:
- działanie antybakteryjne,
- działanie odświeżające,
- działanie nawilżające,
- łagodzenie podrażnień,
- zmniejszanie lub całkowite leczenie zaskórników otwartych,
- zmniejszanie lub leczenie zmian trądzikowych,
- przy długotrwałym stosowaniu zmniejszanie blizn potrądzikowych i przebarwień,
- zmniejszanie zmarszczek mimicznych.
Maseczka z olejku rycynowego na twarz – nasz przepis
Bardziej niż maseczką nazwałybyśmy to rytuałem pielęgnacyjnym z użyciem olejku rycynowego. Jak on wygląda?
Zaczynamy od dokładnego oczyszczenia cery z makijażu, najlepiej w dwóch krokach – delikatnym płynem micelarnym zmywamy makijaż, po czym myjemy twarz wodą i płynem myjącym odpowiednim do naszego typu cery.
Następnie dajemy cerze odpocząć i po upływie około 20 minut, moczymy lekko płatek kosmetyczny w olejku rycynowym, odciskając go dokładnie, aby został nam tylko zwilżony substancją płatek.
Następnie przykładamy płatek z olejkiem do miejsc problemowych i pozostawiamy do wchłonięcia się – możemy pomóc sobie wklepaniem olejku opuszkami palców. Olejek powinien po jakimś czasie mniej lub bardziej wniknąć w skórę. Jeśli jednak czujemy, że musimy go zmyć, wycieramy twarz w chusteczkę higieniczną, a następnie przemywamy nawilżającym tonikiem.
Pamiętajmy, że olej rycynowy jest bardzo gęsty i niezbyt łatwy w aplikacji, więc, aby w końcu zacząć komfortowo się nim posługiwać, możemy mieć do niego nawet kilka prób – to normalne i nie należy się od razu do niego zniechęcać